Sala Evia. Sporadų salos

Apie Evijos (Euboea) salą...

Euboja (gr. Εύβοια, Évia; sen. graikų Εύβοια, Eúboia) – antroji pagal dydį Egėjo jūros sala bei antra pagal dydį ir gyventojų skaičių Graikijos sala po Kretos. Tai kartu yra ir senovinis Graikijos regionas, taip pat ir dabartinė Graikijos prefektūra (nomas). Sala yra paliesta labai mažai turizmo.
Tai vietinių graikų atostogų perlas. Chalkidės miestas yra salos sostinė, tik nemaišykite su šiaurine Chalkidike.

Per jūrą, o tiklsiau per Šiaurinę ir Pietinę Evijos įlanką, ribojasi su Atika, Bojotija, Fokide.

 

Nuo žemyno salą skiria Evijos įlankos. Evijos salos kontūrai žemėlapyje ilgi ir siauri, jūros arkliuko formos. Salos ilgis apie 150 km, o plotis varijuoja nuo 6 iki 50 km. Ji tęsiasi iš šiaurės vakarų į pietryčius, o per jos ilgį eina kalnų grandinė, kuri prasideda Tesalijoje (Larisos miestas) ir tęsiasi į pietus nuo Evijos žemyn nutolusiomis Andro, Tino ir Mykono salomis ( įspūdingos Kikladų salos).

Graikija turi daugybę salų. Dažnas iš mūsų yra aplankęs Santorinį, Kretą, Rodą, Mykono ar Korfų salą… Tačiau paminėjus Evijos salos pavadinimą, daugelis tik patraukia pečiais ir nustemba, išgirdę, jog tai – antroji pagal dydį (po Kretos) šios šalies sala.


Evijos salos vardą rasite tik mūsų tinklalapyje, nes mes pirmieji iš Lietuvos, kurie gyvenome ten daug metų, o vėliau pradėjome dirbti su šia sala ir iki šiol organizuojame ten keliones. Tai užslėptas graikų turtas. Joje dažniausiai ilsisi patys graikai, ypač atėniečiai, kai tuo tarpu kitas salas yra ištisai „okupavę“ svetimšaliai. O gaila, nes ši sala tiesiog pakeri savo grožiu ir yra puikiausia vieta atostogoms bet kuriuo metų laiku. Evija gali pasiūlyti beveik visas turizmo pramogas ir paslaugas, konfortabilius viešbučius, patrauklias kainas, įspūdingus žygius į kalnus, žydrąsias pakrantes ir daug kitų...


Evijos sala mažai panaši į salą, nes sala ji tapo, po žemės drebėjimo atskilus daliai žemyno ir atsitvėrus jūrai. Nuo kitų graikiškų salų ji skiriasi vešlia žaluma, turtinga augmenija, įspūdingais kalnais. Kai kurie Evijos salos miškai siekia net 10 000 metų proistorę, ir ten yra įsikūrę muziejai, kuriuose demonstruojamos rastos fosilijos. O ką jau kalbėti apie Evijos krioklius ir tarpeklius..


Žmogus pirmą kartą pasirodė Evijoje ir artimoje Skyro saloje jau nuo paleolito eros. Primityvūs akmeniniai įrankiai buvo iškasti New Artaki miestelyje, už kelių kilometrų nuo Chalkidės. Šie pirmieji Evios salos gyventojai yra žinomi Avandes (Abantes) vardu. Jau priešistoriniais laikais nuo 1200 pr.Kr. galime dokumentuoti didžiąją naujųjų gyventojų, priklausančių Jonijos Graikijai, bangą. Įžymioji Eretria, vienas iš tų miestų, kuris savo laivais prisidėjo plaukiant į Trojos karą. Eretria kartu su Chalkide buvo svarbiausios Evios miestų valstybės per ilgus amžius. Pasak legendos, dvi miesto valstybės buvo įtrauktos į karą, kuris vyko 9 a.pr.Kr. Šis karas buvo vienas iš pirmųjų tokių "pilietinių" karų senovėje.

Pasiekti šią salą pakankamai lengva: su žemynine šalies dalimi ją sieja labai dažnai plaukiojantys keltai ir du tiltai. Senasis tiltas yra nutiestas pačiame Chalkidės miesto centre, per fenomenalų ir visame pasaulyje garsų Euripo sąsiaurį, kurį tyrinėjo net pats Aristotelis. Naujasis, 600 metrų ilgio, tiltas ir Evijos salos puošmena bei vienas iš stambiausių kabančių Europos tiltų,  driekiasi Chalkidės miesto pietinėje dalyje. Juo važiuojant automobiliu galima greitai ir paprastai patekti į salą. O vykstant iš Atėnų artimiausias kelias į salą - tai keltis su keltu iš Oropo miestelio į Eretriją (kurortinis archeologinis miestelis). Kelto kaina automobiliui - 8 ΕUR, o asmeniui - 2 EUR.

Evija susideda iš trijų dalių – šiaurinės, centrinės ir pietinės, ir kiekviena iš jų pasižymi savitu peizažu, vis kitokia istorija, išskirtiniais architektūros, kultūros, gamtos paminklais. Saloje gyvena apie 200 000 gyventojų, Chalkidės mieste apie 80 000. Jos krantus skalauja Egėjo jūra, o nuo šalies sostinės Atėnų iki čia yra vos šimtas su kapeikom kilometrų. Evijos kranto linijos ilgis – 680 km.

Šiaurinę salos dalį yra itin pamėgę turistai, linkę į aktyvų poilsį – žygius po čia besidriekiančius kalnų šlaitus, tarpeklius ir slėnius. Kalnai čia nėra aukšti (pats aukščiausias – Dirfiso – siekia 1749 m. virš jūros lygio), tačiau labai gražūs ir puikiai tinkantys alpinistų pradininkams. Savo įvairove stebina augalija: čia ošia galingi ąžuolai, platanai, klevai, maumedžiai, pušys ir eglės, auga daugybė alyvmedžių. Čia gerai išvystytas ekoturizmas ir alpinizmas, čia itin mėgsta lankytis botanikai, biologai ir neolito laikų istorikai. Evijos sala garsėja platanų giraitėmis; vienoje iš jų, augančioje netoli istorinės ir religinės Prokopio gyvenvietės, ošia gigantiškas platanas su 35 metrų pločio laja, 6 metrų pločio ir 28 metrų aukščio. Savo šešėlyje jis gali paslėpti šimtus avių!

O nuvargus bešturmuojant kalnų grandines ir žaliuosius slėnius, itin puiku nusileisti į žmonių neperpildytus „laukinius“ paplūdimius, kurių turtingos Egėjo jūros pakrantės. Švarios jūros, žydro dangaus ir švarių paplūdimių derinys – tikra dovana miestų šurmulio išvargintiems žmonėms.


Dažniausiai į Evijos šiaurę linkę atvykti tie žmonės, kurie turi sveikatos problemų, mat salos šiaurėje trykšta garsieji karštieji sieros ir mineralinio vandens šaltiniai. Gydomąsias šių vandenų savybes išnaudojo dar Antikos laikų gyventojai. Remiantis mitologija, šiltoji versmė, tryškusi netoli Lutra Edipsso gyvenvietės, sugrąžino jėgas Herakliui. Iki šių dienų yra išlikę „Sulos termų“ arkų fragmentai, šiose termose maudydavosi Romos imperatoriai ir garsusis romėnų karvedys Sula. Salos šiaurinėje dalyje veikiančių balneologinių kurortų naudojamos sveikatingumo procedūros yra saistomos su gydomąja iš žemės trykštančių karštųjų versmių galia. Šis vanduo yra unikalios cheminės sudėties, su retais komponentais, tokiais, kaip radonas, gali gydyti visą spektrą ligų. Ypač – artritą, radikulitą, reumatizmą, podagrą, migreną, endokrininės sistemos ir ginekologinius susirgimus.

Ypač populiarus yra salos šiaurėje esantis Edipsos kurortas su daugybe įvairiausių gydyklų, vandens parkų, baseinų ir viešbučių. Daugelis jų turi „savus“ šaltinius. Jų turi  ir mūsų rekomenduojami viešbučiai, kuriuose siūlome praleisti savo atostogas suteikdami puikią rebilitaciją jūsų sveikatai. Viešbučių baseinuose galite pasimėgauti 34 laipsnių temperatūros mineraliniu vandeniu ir povandeniniu masažu. Kam negerai su širdele, viešbutyje rasite vėsesnės temperatūros baseinus spicialiai pritaikytus asmenims su rizika. Tačiau būkite atsargūs -  ne ilgiau kaip 20 minučių tokiame vandenyje, nes pabuvus per ilgai organizmas gali nepalankiai sureguoti… O kai pabos viešbučio baseinas, tai Edipso miestelyje nubėgę prie jūros į paplūdimį galėsite ten mėgautis ne tik šilta jūra ir saule, bet ir tais pačiais šaltiniais, kurie iš po žemių veržiasi kunkuliuojančiomis srovėmis ir įteka į jūrą, keldami jos temperatūrą. Taip, šios pakrantės vandenyse galima maudytis iki vėlyviausio rudens ir net per žiemą… Dar senovės romėnai, valdę šią graikų salą, tose vietose, kur į jūrą įteka gydomieji vandenys, buvo įrengę specialias vonias, į kurias įlipę, gulėdavo. Ne viename paplūdimyje tokios vonios yra išlikusios iki šių dienų.

Edipsos mieste yra apie 80 karštųjų šaltinių, kuriuose vandens temperatūra svyruoja nuo 28 iki 86 laipsnių. Daugelio šių versmių vanduo suteka į jūrą, versdamas ją natūraliu terminiu „baseinu“.

Karštieji Edipsos šaltiniai, žinomi jau IV a. p .m. e., yra aprašyti senovės graikų autorių Aristotelio, Strabo, Plutarcho kūriniuose. Gydytis hidroterapija V a. p. m. e. siūlė ir medicinos žinių tėvas Hipokratas. Nors pats Edipsos miestelis per savo istoriją yra išgyvenęs ir pakilimo, ir smukimo periodus, domėjimasis karštųjų versmių teikiamomis gydymo galimybėmis niekada nebuvo išblėsęs. O dabar jis tiesiog išgyvena stulbinantį pakilimą: juk čia gydo ne chemija, o pati gamta!


Mes jums aprodysime pačius populiariausius spa centrus, teikiančius itin platų spektrą poilsio ir gydymo paslaugų. Svarbiausias iš jų tai -  solidžią, daugiau kaip šimto metų istoriją turintis Thermae Sylla kompleksas, įsikūręs puikioje Edipsos vietoje, su įspūdingu vaizdu į jūrą. Taip, tai jame buvo gydęsis garsusis britų premjeras Vinstonas Čerčilis, ir dar tokios garsenybės, kaip Marija Kalas, Omaras Šerifas, Greta Garbo, Aristotelis Onasis… Žinoma, nuo to laiko šis spa kompleksas nesyk buvo renovuotas, išplėstas, atnaujinta jo įranga. Dabar jame naudojami patys moderniausi balneo-talasoterapijos metodai, gydykla veikia ištisus metus ir turi savą terminį šaltinį, trykštantį iš 3000 metų gylio gelmės, vandens temperatūra – 75-85 laipsniai. Šis vanduo turi didelį druskų ir kitų naudingų elementų kiekį (nuo 32 iki 45 g litre).

Gydykla 2004 metais buvo pripažinta viena iš dešimties geriausių tokio tipo medicininių įstaigų pasaulyje, vadinama pačia geriausia Graikijoje. Klientams teikiamų paslaugų skaičius – didžiausias. Savo akimis regėjome pačią moderniausią gydymo įrangą, masažo kabinetus, džakuzius, vonias, baseinus. Pagrindinį gydymą paskiria čia dirbantys gydytojai, o iš gausybės siūlomų procedūrų pacientas gali rinktis pats – pagal savo poreikius ir, žinoma, pagal kišenę. Atvykstama čia ir su medikų jau išrašytais kelialapiais, ir be jų. Viešbučio SPA patalpose pacientams yra taikomos purvo ir jūros druskų vonios, atliekami aromaterapijos seansai ir įvairiausių rūšių masažai, vyksta fizioterapinės gimnastikos užsiėmimai, gydoma akmenimis ir inhaliacijomis…Čia esama visko, ką tik gali pasiūlyti šių dienų spa centrai. Tiesa, dar nepaminėjau grožį puoselėjančių procedūrų, kurių metu naudojama jų pačių pagaminta ekologinė kosmetika. Šio viešbučio tikslas, kad žmogus iš jų išvyktų net tik pataisęs sveikatą, bet ir pagražėjęs. Su malonumu mes jums šį viešbutį rekomenduojame ir jeigu norėsite užsakysime jums puikias sveikatinimosi atostogas!

Pietinė dalis savo įspūdingumu taip pat neatsilieka Šiaurinei Evijos salos daliai. Bet apie ją iš arčiau, kai atvyksite... :)

Evios sostinė, Chalkida, nuo pat senų senovės buvo sostinė. Šiandiena -  tai modernus miestas su daugybe parduotuvių, bankų, barų, restoranų ir pan. Čia galite aplankyti įdomų archeologijos muziejų ir pamatyti senovinių šventyklų griuvėsius, taip pat 15-ojo amžiaus Karababos tvirtovę. Antras svarbiausias Evijos salos miestas yra Eretria, kuris antikos laikais buvo svarbus senovės Graikijos finansų ir kultūros centras. Šiame mieste taip pat yra archeologijos muziejaus, čia galite pamatyti antikinį amfiteatrą, gimnaziją, Eretrijos Akropolį, namų ir šventyklų griuvėsius. Kimi miestelis (jūreivių ir kapitonų miestelis) yra aukštai virš jūros lygio Evijos salos atviroje  pusėje, čia galite aplankyti folkloro muziejų, taip pat senovės griuvėsius ir Bizantijos vienuolyną. Tai vienas iš seniausių Evios salos miestų. Limni yra dar vienas įdomus miestas. Čia galite aplankyti Galatakų moterį ir pamatyti senovės likučius. Pastaba: lankydamiesi vienuolyne, įsitikinkite, kad esate atitinkamai apsirengęs: ilgi sijonai ir pečius dengentys marškinėliai moterims, ilgos kelnės vyrams.

Evijos saloje apart istorinių vietų tyrinėjimo yra ir keletas vandens sporto vietų, tokių kaip kitesurfingas, nardymas, "Wakeboard"  Chalkidoje, Eretrijoje, Lefkadi, Nea Stiroje ir aplink Kimi. Taip pat galite pasimėgauti dviračiais, kelionėmis į kalnus ar alpinizmu. Šiaurinėje Evijoje Agia Anna miestelyje rasite vieną iš geriausių ir labiausiai organizuotų kempingų Graikijoje.

Naktinės linksmybės. Tiems, kurie jų pageidauja, siūlytume Evijos salos sostinę. Dėl daugybės barų ir klubų "Chalkida" yra geriausia vieta, nes tai didžiausias miestas Evijos saloje. Vasaros metu galite linksmintis non stop  Alykes ir Ipokampos paplūdimiuose - taip vadinamosiose auksinėse kopose su daugiau nei 10 "super wow" paplūdimio barais. Ši vieta ypač įžymi tarp pačių atėniečių.


Evios salos paplūdimiai. Visoje saloje yra šimtai paplūdimių. Čia jūs galite rasti paplūdimius, kurie gali tęstis iki 5-10 km, ir netgi tokių, kurių nematyti žemėlapyje. Atvykę į Eviją, nepatingėkite ir pabūkite šiuolaikiniais tyrinėtojais ir sausuma arba jūra pasistenkite apsilankyti bent nedidelėje dalyje įspūdingos Evijos salos pakrantės, kuri driekiasi apie 800 km ir slepia didžiąją dalį amą atimančių paplūdimių. Balto marmuro paplūdimys, juodojo marmuro paplūdimys, adrenaliną sukeliantis mirtinųjų klifų paplūdimys, tūkstančio bažnyčių paplūdimys, piratų ir išsibarsčiusių auksinių monetų paplūdimys  ir dar daug kitų įspūdingų ir net knygose neaprašytų paplūdimių, kurie tiesiog bučiuoja kalnus ir pušis. Norėčiau paminėti graikiškais pavadinimais kelis iš jų: Artaki, Nea Stira, Heliadou, Kimi, Angali, Agiokambos, Thapsa (graikų "The Beach" iš Di Caprio filmo), Mourteri, Vythouri, Petali, Almyrihi, Agios Dimitrios, Agios Georgis, Lihadonisia, Kalamos, Marmari ir kiti..
Mūsų partneriai