Automobilių nuoma

Į ką atkreipti dėmesį nuomuojantis automobilį Graikijoje...
 
Nuomuojantis automobilį reikia atkreiti dėmesį ne tik į nuomos kainą, bet būtinai ir į draudimą, kuriuo yra apdraustas nuomuojamas automobilis.
Pats geriausias draudimas tai - full insurance. Bet dažniausiai autonuomos nenori drausti pažeidžiamiausių automobilių dalių, tokių kaip stiklų, veidrodėlių, ratų, padangų, kėbulo, važiuoklės, automobilio dugno ir salono. Tad jeigu kas nors atsitiks tom dalim, jums teks susimokėti ir taip jūsų atostogų nuotaika bus sugadinta. Todėl nuomuojantis automobilį reikia būtinai pasiteirauti, ar visa tai yra įtraukta į draudimą.

Kai pasirašinėsite sutartį, prašykite, kad sutartyje jums parodytų, kur yra parašyta, kad tai  "full insurance" - o tiksliau tai tarptautiniu mastu naudojami draudimo kodai, reiškiantys kokia yra draudimo rūšis.

Pagrindininės draudimo rūšys yra šios:

CDW (angl. Collision Damage Waiver) - draudimas avarijos atveju. Ši draudimo rūšis dengia visus nuostolius, kurie atsiras avarijos metu, jeigu ji įvyks ne dėl nuomininko kaltės. Bet draudimas negalios tuo atveju, jei automobilis bus pavogtas, užsidegs ar jeigu kas nors tyčia arba netyčia nulauš jam veidrodėlį, prabrėš raktu per kėbulą, ar netgi tuo atveju, jei akmenukas prakirs stiklą. Plius labai dažnai prie CDW draudimo įrašoma fračizė, t.y. maksimali suma, kurią nuomininkas privalės sumokėti bet kokio pažeidimo atveju. Kartais dar siūlomas SCDW  (angl. Super Collision Damage Waiver) draudimas, į kurį dažniausiai įtraukiamas stiklų ir veidrodėlių draudimas bei mažesnės frančizės garantija, tačiau visada dėl galutinių SCDW sąlygų reikėtų perklausti nuomotojo.

FDW (angl. Full Damage Waiver) - pilnas draudimas, dengiantis visus automobiliui padarytus nuostolius ne tik avarijos metu. Tai reiškia, kad nereiks padengti jokių nuostolių, kad ir kas automobiliui nutiktų: ar jis ne dėl nuomininko kaltės būtų aplamdytas kelyje, ar stovėjimo aikštelėje ar kažkas jį apibraukytų, ar įskeltų jo stiklus. Kartais į FDW įtraukiamas ir draudimas nuo gaisro bei vagystės. Apdraustos absoliučiai visos automobilio dalys. Dažniausiai Graikijoje toks draudimas suteikiamas arba už papildomą mokestį, arba su nemaža frančizės suma, ir negalioja, jei kažkas automobiliui atsitinka neasfaltuotame kelyje.

WUG (angl. Wheels, Under Side and Glass Insurance) – ratų, padangų, automobilio dugno ir stiklų draudimas. Dažniausiai siūlomas kaip papildomas draudimas tiems, kas nori užsitikrinti, kad tikrai nereikės papildomai mokėti už sugadintas padangas, ratus, automobilio dugną ir stiklus. Tačiau Kretoje autonomuotojai prie šio draudimo dažnai įrašo sąlygą, kad jis negalioja tuo atveju, jei kažkas nurodytoms automobilio dalims atsitinka neasfaltuotame kelyje.

PI (angl. Personal Insurance) – automobilio vairuotojo ir keleivių draudimas, dengiantis nuostolius, kurie atsiranda dėl sužalojimų avarijos metu. Kretos autonuomotojai gana dažnai įtraukia šį draudimą į autonuomos sutartis, skiriasi tik nuostolių padengimo dydžiai.

Yra dar daug kitų automobilio draudimo rūšių – pavyzdžiui, nuo gaisro FPI, nuo vagystės TI ar trečiųjų asmenų TPI – kurios dažniausiai prirašomas kaip standartinio CDW draudimo papildymai, bet jeigu autonuomotojas garantuoja, kad būsite apdraustas CDW, FDW, WUG ir PI draudimais, vadinasi, tai bus absoliučiai pilnas draudimas.

Bet nepamirškite: joks draudimas nepadengs nuostolių, jeigu bus įrodyta, kad automobilis ar jo dalys sugadintos tuo metu, kai vairuotojas buvo neblaivus ar paveiktas narkotinių medžiagų, ir/arba tuo metu, kai vairuotojas pažeidė kelių eismo taisykles (kirto dvigubą juostą, nesustojo prie ženklo STOP, vairuodamas kalbėjosi telefonu ir pan.).

Frančizė

Ji labai dažnai įrašoma į autonuomos sutartis ne tik Graikijoje, bet ir visame pasaulyje. Tai – maksimali suma, kurią nuomininkas privalo sumokėti autonuomotojui tuo atveju, jei jis patiria nuostolių dėl autonuomos metu sugadinto automobilio. Frančizės dydis priklauso nuo konkretaus modelio: įprastai kuo automobilis naujesnis ir prabangesnis, tuo frančizė – didesnė, gali siekti 1000 Eur ir daugiau. Taip pat frančizės dydis gali priklausyti ir nuo draudimo: jei automobilis draudžiamas tik CDW draudimu, frančizė mažesnė, o jeigu FDW draudimu, frančizė gali būti kelis kartus didesnė.

Užstatas

Pastaruoju metu bent jau Evijos saloje (Euboea island) mažėja autonuomos kompanijų, kurios reikalauja užstato už išsinuomotą automobilį, bet vis dar tokių pasitaiko. Nuomos agentūrų su užstatu dar labai daug yra Atėnų mieste, o ypač Atėnų Tarptautiniame oro uoste.  Užstatas aptariamas iš anksto ir pilnai grąžinamas parvarius automobilį laiku bei įsitikinus, kad jis nebuvo apgadintas.

Dažnai kaip užstatas užšaldoma tam tikra suma kreditinėje kortelėje – tą ypač praktikuoja kompanijos, siūlančios užsisakyti automobilio nuomą iš anksto internetu. Todėl įvedinėjant savo kreditinės kortelės duomenis reikėtų atidžiai išstudijuoti sąlygas, ar tikrai nebus užšaldyta jokia suma kreditinėje kortelėje. Įprastai užšaldyta suma vėl galima disponuoti iškart po to, kai grąžinamas automobilis nuomotojui, bet dėl tarptautinių tarpbankinių operacijų sumos „atšildymas“ kartais užtrunka ne tik kelias dienas, bet ir 2-3 savaites ar ilgiau.

Kilometražas

Ši sąlyga į autonuomos sutartis įrašoma retai, bet jei įrašoma, tai labai mažomis raidelėmis. Ir jei nuomininkas neklausia, niekas nepuola sakyti, kad tokia sąlyga įrašyta. O ji skamba maždaug taip: nuomininkas per autonuomos laikotarpio vieną dieną gali nuvažiuoti ne daugiau kaip ..... kilometrų (vietoj taškelių įrašomas skaičius, t.y. kilometrų kiekis), jeigu jis nuvažiuoja daugiau, už kiekvieną papildomai nuvažiuotą kilometrą moka ..... Eur (vietoj taškelių įrašoma suma).

Tikrai yra automobilių nuomos kompanijos, kurios riboja nuvažiuotą kilometražą iki 300 km per dieną ir už kiekvieną papildomą kilometrą reikalauja po 0,5 Eur. Vadinasi, jei per dvi autonuomos dienas nuvažiuoji 800 km, papildomai moki 800 - 300 - 300 = 200 x 0,5 = 100 Eur. Apvali suma, lyginant su ta, kurią moki už tokio automobilio nuomą. Įprastai tokiomis sąlygomis automobiliai nuomojami pigiai – nuo 20 Eur per dieną priklausomai nuo modelio. Bet sėdint prie vairo reikia arba skaičiuoti kilometrus, arba pasiruošti plačiau atverti piniginę. Beje, prisukti 300 km per dieną Graikijoje labai paprasta. Jei nori ką nors pamatyti įspūdingesnio apart baseino prie savo viešbučio, tai teks palėkti su vėjeliu šimtukus kilometrų.

Automobilių modeliai

Yra tekę matyti, kaip aukštesnės klasės automobiliui pataupiusi 4 asmenų šeima oro uoste bandė sulysti į „Nissan Micra“ su 4 dideliais lagaminais. Kažkaip sutilpo. Bet kaip jie jautėsi tame automobilyje apsikrovę bagažu – tik jie žino.

Kuo mažesnis automobilis – tuo jis pigiau išnuomojamas, bet tuo ir mažiau jame vietos ne tik keleiviams, bet ir bagažui. Todėl nuomojantis automobilį reikia pirmiausia atkreipti dėmesį į keleivių kiekį ir jų planuojamą bagažą, o tada jau rinktis modelį.

Tarptautiniu mastu automobilių modeliai klasifikuojami pagal SIPP keturių raidžių sistemą, kai kiekviena kodo raidė turi savo reikšmę. Bet ši sistema sudėtinga nedažnai su autonuoma susiduriantiems poilsiautojams, todėl Graikijoje kiekviena autonuomos kompanija turi savo paprastesnę automobilių klasifikavimo sistemą – pagal pirmąsias abėcėlės raides, pagal skaičius ar kokius nors simbolius.

Vienas labiausiai paplitusių Graikijoje klasifikavimo būdų – pagal pirmąsias abėcėlės raides. Štai kaip automobilių modelius skirsto viena autonuomos kompanija:
• A – „Citroen C1“, „Peugeot 107“ ir į juos panašūs modeliai: keturviečiai mažyliai, labiau skirti dviem suaugusiems ir dviem vaikams. Mašinos su labai mažomis bagažinėmis: į kai kurių modelių telpa vos vienas rankinio bagažo lagaminas.
• B – „Nissan Micra“, „Renault Twingo“ ir į juos panašūs modeliai: keturviečiai, į kuriuos gali tilpti 4 suaugę žmonės. Bagažinėje vietos – ne daugiau kaip vienam registruojamo bagažo lagaminui.
• C – „Toyota Yaris“, „Opel Corsa“ ir į juos panašūs modeliai: penkiaviečiai ekonominės klasės automobiliai su talpesnėmis bagažinėmis. Įprastai į bagažinę telpa vienas registruojamo bagažo lagaminas ir 1-2 rankinio bagažo lagaminai.
• D – „Renault Clio“, „VW Golf“ ir į juos panašūs modeliai: penkiaviečiai komfortiški automobiliai. Į tokio bagažinę telpa ne mažiau kaip 2 registruojamo bagažo lagaminai, kartais – ir rankinis bagažas.

Visureigiai, kabrioletai, septynviečiai, devynviečiai ar prabangūs automobiliai žymimi dar kitaip, dažniausiai – aprašant konkrečius turimus modelius. Prie klasifikacijos raidės pridėta raidė A – pavyzdžiui BA, CA ar DA – dažniausiai reiškia, kad automobilis – su automatine pavarų dėže. Modelių su automatinėmis pavarų dėžėmis nuomos kainos įprastai didesnės negu su mechaninėmis pavarų dėžėmis.

Pagaminimo metai

Per atostogas juk norisi bent šiek tiek prabangos. Todėl nuomojantis automobilį įsivaizduojame, kad jis tikrai bus naujas – juolab tik nauji automobiliai vaizduojami autonuomos kompanijų interneto puslapiuose, brošiūrose ir lankstinukuose. Anksčiau Graikijoje įstatymiškai buvo draudžiama nuomoti senesnius kaip 10 metų automobilius. Dabar tokio draudimo nėra. Todėl labai dažnai nuomojamo automobilio kaina nusako ne tik jo modelį, bet ir jo amžių. Jei mažiau mokate už automobilio nuomą, gali būti, kad bus atvarytas ne pirmos jaunystės modelis.

Kuras

Benzinas ar dyzelinas? Anksčiau tiek visoje Graikijoje, tiek ir Evijos saloje (Euboea island) dažniausiai buvo nuomojami automobiliai benzininiais varikliais, dabar vis daugiau atsiranda dyzelinu varomų modelių, nes dyzelinas – pigesnis už benziną. Benzino ir dyzelino kainos gali skirtis nuo 10 iki 50 eurocentų, priklausomai nuo degalinės. Tačiau norintys sutaupyti kurui turėtų dėmesį skirti ne tik į kainą, bet ir į konkretaus modelio pagaminimo metus: kuo naujesnis automobilis, tuo įprastai jis reikalauja mažiau kuro.
Graikijoje kuras žymiai brangesnis nei Lietuvoje. Nepamirškite to!

Priedai

Nuomojantis automobilį dažnai imamas papildomas mokestis už automobilines kėdutes vaikams ir antrojo vairuotojo įrašymą į autonuomos ir draudimo sutartį, todėl reikia iš anksto pasidomėti tokių mokesčių dydžiais, kad atsiimant automobilį jie netaptų staigmena.

Jeigu reikės pagalbos išsinuomoti automobilį Graikijoje, tikrai siūlome kreiptis į mus!

Linkime jums gerų atostogų!

Mūsų partneriai