Graikija

      Graikija – tai šalis, mus žavinti kontrastingais kraštovaizdžiais, jos praeities lobiais, žmonėmis, neįtikėtinai šviečiančiomis ryškiomis savo spalvomis, gamtos nulipdytomis, tarsi skulptūros, pakrantėmis ir mėlyna jūra. Viskas tarytum specialiai suderinta, kad tik ši žemė būtu unikaliai patraukli keliautojo akiai.  Ši šalis, tai ne pati geriausia, ne pati žinomiausia ir ne pati svarbiausia....tačiau tai šalis skirta žmogui mėgautis daugiausiai...

      Taip tai tiesa, kad Graikija pilna kontrastų – geologinių, klimatinių, netgi paradoksų neatskiriamų nuo Viduržiemio jūros regiono. Tačiau toks kontrastas, kuris yra tarp miesto ir kaimo, tarp skurdo ir turtingumo, tarp žmogaus dominavimo gamtoje ir gamtos dominavimo žmoguje...toks kontrastas yra ryškiau juntamas būtent Graikijoje nei kad kur kitur.
        Nors tai yra tik geologinis pailgėjimas Balkanų pusiasalyje, tačiau tai skirtingas pasaulis, kuris užpildo protą neišdildomų įspūdžių. Čia saulės šviesa tarsi nenatūraliai skaidri ir šviesi, perlieja kalnus ir atsispindėjusi nuo jūros krenta  į pakrantes ir salas. Oras -  švarus ir šviežias, prisodrintas laukinių gėlių aromato. Graikijoje labiausiai yra apčiuopiama istorijos aura. Ji nuneš jus į puikią rafinuotą Minojų Kretą, priešistorinius Mikėnus ir megalitinį Tirintą, klasikinius Atėnus, Bizantinę Mystrą ir viduramžių Roda. Iš esmės -  tai amžinas šalies pagrindas - senovės griuvėsiai ir nubyrėjusios akmens sienos, bronzos amžiaus ugnikalniai ir jūros skambesys. Datuojant istorinę trukmę beveik 5000 metų,  Graikijos šalis yra neįtikėtinai išvysčiusi meno ir amatų tradicijas: nuo kikladinių skulptūrėlių iki ryškių Minojų freskų ar nepakartojamų skulptūrų iš aukso amžiaus ir netgi Bizantijos lobių nusėtų dygliuotais brangakmeniais.
          Graikijoje visada rasite daugiau nei kad tikėsitės rasti. Ir tai - ne be priežasties. Kiekviename kampelyje, atrodo, slypi paslėptas lobis: dūlantys griuvėsiai, kurie pasakoja praeities šlovę ir ilgą žmonių priespaudą, parduotuvėlės pilnos patrauklių suvenyrų, paplūdimiai išbarstytais bungalow kurortais, safyrinis jūros ruožas, ar kelyje jus pasitinkanti taverna ir kviečianti prarasti visus laiko pojūčius su vyno taure rankose. Šis senovės ir modernumo derinys saugo keliautojų vizijas tarp realybės ir fantazijos, kol jis suderina ilgą Graikijos istoriją su dabartiniu momentu. O tada ir vėl...lobiai... Graikija yra sudaryta iš kelių įvairių geografinių bitų. Sparčiai didėjantys kalnai sujungti gilių slėnių, ežerų ir jūrų – tai Graikijos amžinieji įspaudai. Čia daugybė pusiasalių ir užutekių su slaptomis įlankėlėmis. Ir, žinoma... be galo daug salų. Tai tikrai taip vadinama salų žemė. Jos seka viena po kitos, ir tikrai nerasite dviejų panašių. Visos skirtingos, autentiškos, kiekviena su savotišku charakteriu. Graikijos vandenys, kurie supa beveik  50 000 kvadratinių mylių, yra aiškiai mėlyni pereinantys į turkio spalvos paletę. Jie yra vidutinės temperatūros visais metų laikais. Nuolatinė saulė jiems kasdiena suteikia deimantinį žėrėjimą. Galvoti apie Graikiją tai tas pats, kas galvoti apie šiltą, švelnų klimatą, kuris yra mediteraninis ir yra toks pat šiltas ir puikus balandžio, spalio mėnesiais, kaip ir yra liepos ir rugpjūčio mėnesiais.

      Nesvarbu, ar tai archeologinis paminklas iš priešistorinių  Bizantijos laikotarpių, ar turtingas tradicijomis, žavingas kaimelis, ar tai stebuklingas natūralus kraštovaizdis.... paslėptas lobis laukia Jūsų už kiekvieno Graikijos kampelio.

      Penki šimtai metų prieš Kristaus gimimą, Graikija buvo Vakarų pasaulio centras. Graikijos palikimo poveikis kalboje, kultūroje, architektūroje, moksle ir politikoje yra neišmatuojamas. Pati civilizacija sumažėjo su Romos ir kitų galių augimu. Tačiau, jos kalba ir kultūra išliko Bizantijos imperijos, rytinės Romos imperijos ir Stačiatikių Bažnyčios širdyje. Graikija vėl iškilo kaip nepriklausoma tauta 1830 metais, po karo ir amžių okupacijos Osmanų imperijos. Ilgos ir vaizdingos pakrantės bei daugelis salų - tai turistų rojus. 

    Graikija – tai rojaus kampelis žemėje. Tačiau keliaujant į šią šalį (kaip ir keliaujant į visas kitas nepažįstamas vietoves) ir norint, kad jūsų išsvajotų atostogų nesugadintų nenumatyti nesusipratimai siūlome jums pasiskaityti mūsų suteiktą informaciją.  Čia rasite daug naudingos informacijos ruošiantis vykti  į Graikiją. Suteiksime jums praktinių patarimų apie dokumentus, saugą, sveikatą, kokius pakuotis drabužius, valiutą, turizmo korteles, valstybines šventes ir daug kitos informacijos. Perskaitę šias rekomendacija ir patarimus būsite bent jau dalinai pasiruošę susitikti su mitinio Dievo Dzeuso gimtąją šalimi. Taigi, mėgaukitės skaitydami ir pradėkite savo kelionę jau dabar ir nuo čia....


GRAIKIJA

Graikijos sostinė: Atėnai (~ 4 mln.gyventojų)
Šalies plotas: 131 957 kv. km. Jūros krantų ilgis 15020 km, iš jų 4100 km žemyne.
Valdymo forma – Parlamentinė Respublika
Kiti didesni miestai: Salonikai 789 tūkst. , Patra 214 tūkst., Heraklionas 168 tūkst., Larisa 145 tūkst., Vólos ~121 tūkst., Ioànena (Jánena) ~89 tūkst. gyventojų
Valstybinė kalba: graikų (turistinėse vietose susikalbėsite anglų ir netgi rusų kalbomis)
Valiuta: Euras (€)
Klimatas: Viduržemio jūros regiono
Gyventojų skaičius: apie  11mln.
Vidutinė amžiaus trukmė: 80 metų (83 moterų ir 78 vyrų).
Religijos: Graikijos stačiatikiai – 98 %, musulmonai – 1%, kiti – 1%.
Telefono kodas: tarptautinis šaukimo kodas Graikijoje +30

GRAIKIJA (gr. Ελλάδα, sen. gr. Ἑλλάς), oficialiai– Graikijos Respublika (gr. Ελληνική Δημοκρατία) – valstybė Europos pietryčiuose, prie Viduržemio jūros. Ji užima pietinę Balkanų pusiasalio dalį ir turi daugiau negu 3050 salų, kurios užima 19 % visos šalies teritorijos. Graikija šiaurės vakaruose ribojasi su Albanija, šiaurėje su Makedonija ir Bulgarija, šiaurės rytuose su Turkija. Šalies pakrantę skalauja Egėjo, Jonijos, Kretos ir Viduržemio jūros.

DABARTINĖ GRAIKIJA 

...yra Senovės Graikijos palikuonė ir yra laikoma Vakarų pasaulio kultūros lopšiu. Šalis yra laikoma vakarų demokratijos, filosofijos,Olimpinių žaidynių, Vakarų literatūros, istoriografijos, politologijos, svarbių mokslinių ir matematinių principų, dramos, tragedijos ir komedijos tėvyne. Šį palikimą iš dalies atspindi 17 Graikijos istorinių objektų, kurie yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 

Šalis yra Europos Sąjungos, NATO, TEBIPO, ESBO, Europos kosmoso agentūros ir Frankofonijos narė.

GRAIKAI. Graikijoje gyvena apie 10 mln. žmonių, iš jų net 4 mln. sostinėje – Atėnuose. Graikai labai nuoširdūs, vaišingi, nuolat besišypsantys žmonės. Pažvelgus į jų veidus, pamatai, kad jie spinduliuoja šiluma, gera nuotaika. Jų gyvenimas teka labai ramia, be didelių įtampų, stresų vaga. 
Šeima, tauta – graikams šventi dalykai. Jie garbingi, sąžiningi žmonės. Pasirodyti gatvėje girtam yra didelė gėda.

 

TRANSPORTAS

    Graikijoje transportas yra gerai išvystytas ir sistema yra lengvai suprantama. Autobusai yra pagrindinė transporto priemonė sausumoje, jais galite pasiekti net gūdžiausius kaimelius. Kelionių autobusu kaina yra palyginti maža, už 5 valandų kelionę galite sumokėti apie €20. Traukiniai, kur įmanoma, yra gera alternatyva. Atėnuose galite važinėti metro. Jei keliausite po Graikijos salas, dažnai gali tekti persėdinėti iš kelto į keltą. Taip pat yra paplitę katamaranai ir vandens taksi. Jei skubate, po šalį galite ir skraidyti – vidinių skrydžių pasiūla yra plati. Puikus būdas apkeliauti visus šalies kampus – mašina, svarbu įsigyti gerą kelių žemėlapį. Kelių kokybė pastarasiais metais žymiai pakilo, tačiau važiuojant greitkeliais nusiteikite mokėti už kelius – kelių mokestį.
       Patogiausia keliauti autobusais arba taksi. Autobusų tvarkaraščiai iškabinti visose autobusų stotyse ir autobusų stotelėse. Kadangi tvarkaraščiai dažnai keičiasi, rekomenduojame nuolatos pasitikslinti išvykimo laikus. Tarp miestelių kursuoja žalios - geltonos spalvos autobusai, miestuose – žydros spalvos. 
Aišku patogiau keliauti taksi, bet už šį malonumą mokėsite daugiau. Visuose taksi automobiliuose yra skaitliukai arba už važiavimą mokama pagal daugumoje taksi stotelių iškabintus kainoraščius. Nakties metu užsisakius taksi iš viešbučio, oro uosto ar švenčių dienomis, gali tekti mokėti brangiau nei įprastai. Vieno km kaina yra nuo 75 euro centų, priklausomai nuo regiono.
Patogumo dėlei galima išsinuomoti automobilį. Nuomos kaina 1 parai priklauso nuo automobilio tipo (30 – 170 EUR). Jei nuomositės automobilį internetu ir iš anksto – mokėsite žymiai pigiau (15 – 20 ΕUR). Nuomotis automobilį gali asmuo sulaukęs 21 metų ir turintis tarptautinį vairuotojo pažymėjimą. Prieš nuomodami automobilį, gerai pagalvokite, nes šioje šalyje labai lengva įstrigti siaurų gatvelių labirintuose.

INFORMACIJA APIE PINIGUS

        Graikija yra Europos Sąjungos narė ir naudoja vienodą jos valiutą - eurą. Graikija, kaip ir kitos ES  valstybių narės naudoja aštuonias euro monetas: 1, 2, 5, 10, 20 ir 50 centų  ir 1 ir 2 eurų. Banknotai išduodami šių nominalų:5, 10, 20, 50, 100, 200 ir 500 eurų.

          Valiutų kursai yra aiškiai parodomi kiekviename banke, kurie keičia valiutą, o kreditinių kortelių turėtojai gali įsigyti pinigus iš bendradarbiaujančių bankų bankomatuose. Graikijos bankai yra atviri visuomenei 8:00-14:30 pirmadieniais-ketvirtadieniais ir 8:00-13:30 penktadieniais. Jie nedirba valstybinių švenčių dienomis.

          Eurus, taip pat galite išsikeisti ir oro uostų keityklose, ir pagrindiniuose uostuose esančiuose didesniuose miestuose, taip pat daugelyje turistų lankomų vietų. Valiutos keitimui reikalingas pasas.
Šalyje visada verta turėti valiutos grynais arba išsiimti eurų iš bankomato, kadangi mokant kortele dažnai taikomas 2-3% mokestis už transakciją.
          Patarimas: visada su savimi turėkite grynųjų pinigų -  eurų, nes vis dar daugelyje vietų Graikijoje yra atsiskaitoma tik grynaisiais pinigais o ne kortelėmis. Jei jūsų valiuta yra ne euras, tai geriau ją išsikeiskite vienoje vietoje ir per vieną kartą, nes dažnai pasitaiko, kad vėliau nebūna galimybės ją išsikeisti. 
 
Dėmesio: kai kuriose mažesnėse salose Graikijoje (ir mažesniuose oro uostuose) gali nebūti bankomatų, todėl patartina susižinoti informaciją iš anksto ir turėti valiutos grynais.

MUITINĖ PASAS VIZA

Graikija yra Europos Sąjungos ir Šengeno erdvės narė. Europos piliečiams keliaujant į Graikiją užtenka asmens tapatybės kortelės, tačiau rekomenduojama pasiimti pasą, nes jo prireikti gali keičiant valiutą ar įsigyjant tam tikrus pirkinius. Norint likti šalyje iki 3 mėnesių, Šengeno erdvės šalių piliečiams viza nėra reikalinga.
Atvykstant į Graikiją be muitinės mokesčių EU piliečiams galima įsivežti: (tik asmeniniam naudojimui)
Tabako produktus – 800 cigarečių, 400 cigarilių, 200 cigarų, 1kg rūkomojo tabako
Alkoholinius gėrimus – 10l gėrimų, stipresnių nei 22 proc., 20l gėrimų silpnesnių nei 22proc.
Vaistus
Įsivežamos valiutos kiekis nėra ribojamas
Asmeniniai ne komercinės kilmės daiktai iki 430 eurų keliaujant oru, iki 300 eurų keliaujant sausuma, iki 150 eurų asmenims iki 15-os metų
Draudžiama:
Apsaugotos rūšys ir produktai, pavyzdžiui dramblio kaulas, koralai, roplių oda, mediena iš Amazonės miškų
Pieno ir mėsos produktai ne iš Europos šalių
Ribojama:
Gyvūnai turi turėti identifikacijos ir sveikatos pažymėjimą
Pieno milteliai, pienas ir maistas kūdikiams, jei pakuotė yra nauja ir nepažeista, bendras svoris negali viršyti 2kg
Kailiams, paltams ar batams iš nykstančių gyvūnų reikalingi leidimai.

Griežtai draudžiama išsivežti iš Graikijos bet kokias archeologines vertybes! 
Patarimas: prie archeologinių vertybiu, archeologinių iškasenų geriau aplamai nekišti rankų!

KLIMATAS TEMPERATŪRA

Nors skirtingose šalies vietose klimatai skiriasi, didžiojoje Graikijos dalyje vyrauja Viduržemio klimatas – sausos ir karštos vasaros ir lietingos žiemos. Šalis gauna daug saulės šviesos. Išties šalyje sezonai yra du – sausasis ir karštasis, besitęsiantis balandžio – rugsėjo mėnesiais ir drėgnasis – spalio – kovo mėn.  Jau gegužę dienos temperatūra gali įšilti iki 25°C ir retai nukrenta žemiau 20-ies, netgi naktį. Prie jūros dažnai pučia taip ten reikalingi vėjai, ypač liepą ir rugpjūtį – tais mėnesiais lietaus nebūna beveik išvis. Žiemos primena anglišką pavasarį – būna vėsu ir drėgna. Gruodis – lietingiausias mėnuo, tačiau ir šį mėnesį būna daug saulėtų dienų.ETIKETAS GRAIKIJOJE
Karštas klimatas vasarą suformavo vieną graikišką paprotį – nuo 15 iki 18 valandos nemandagu kam nors skambinti, skirti susitikimus. Šį karštymetį graikai skiria popietiniam poilsiui. 
KĄ PARSIVEŽTI IŠ KELIONĖS?

Marinuotų alyvuogių ir jų aliejaus, medaus, džiovintų prieskonių, kalnų arbatos
Butelį Ouzo, Tsipouro (kažkas panašaus į naminukę), Kretos salos Raki ar Metaxos
Graikiško vyno – Retsina (gaminamas tik Graikijoje) arba kitokio Graikiško vyno
Sandalų porą
Graikišką kombolojų
Odos priežiūros priemonių
Graikiškų rankų darbo (auksinių, sidabrinių, odinių ir kt.) juvelyrinių dirbinių, ypač tokių, kur yra inkrustuota taip vadinama „akis“ (gr. – mati).
Graikiškos muzikos CD
Graikijoje gausu odos gaminių, keramikos dirbinių, rankų darbo nėrinių, įvairiausių papuošalų. Iš vietinių maisto produktų labai populiarus alyvuogių aliejus, vynas, medus, naminis feta sūris, jogurtas, nuostabaus grožio rankomis austi medvilniniai kilimai, įvairūs pakabukai, kombolojai. 
Kad ir kaip bebūtų keista, bet Graikijoje galima įsigyti nuostabiausių kailinių, 


ARBATPINIGIAI

Restoranuose ir baruose aptarnavimo mokestis dažniausiai nėra įskaičiuotas į sąskaitą. Papildomi arbatpinigiai nėra privalomi, bet yra priimta suapvalinti sumą, ypač mokant grynais. Pavyzdžiui, galite sumokėti 20 eurų už 18,60 EUR sąskaitą, jei buvote patenkinti aptarnavimu. Dažniausiai 10-15% arbatpinigių nuo bendros sumos yra pakankama suma. Padavėjų uždarbis dažnai priklauso nuo arbatpinigių, kadangi jų atlyginimai yra gana maži. Kai kuriuose restoranuose aptarnaujančiam personalui draudžiama pasilikti arbatpinigius, todėl galite to pasiklausti savo padavėjų, jei norite, kad pinigai atitektų jiems. Taksi arbatpinigiai dažniausiai nepaliekami.


PAŠTAS IR TELEFONAS

Tarptautinis kodas, skambinant į Graikiją yra 0030. Į Lietuvą galite skambinti Lietuvos operatorių (Omnitel, Bitė ir Tele 2) mobiliuoju ryšiu, naudojant roumingo paslaugą (kainas reiktų patikslinti pagal Jūsų naudojamą pokalbių planą). Iš lietuviškų kortelių vietiniai skambučiai gana brangūs, todėl daug skambinantiems patogiausia įsigyti vietinę SIM kortelę. Pagrindiniai Graikijos mobilaus ryšio operatoriai: Vodafone, Cosmote ir Wind.  Skambinant į Lietuvą, rinkite: 00 370 + miesto kodas Lietuvoje + abonento telefono numeris.
Graikijoje paštas dirba nuo 8 val.  iki 13.30 val. nuo pirmadienio iki penktadienio. Kai kurie užsidaro vėliau, apie 14-15 val. Savaitgaliais paštas yra uždarytas.


ELEKTRA
220V. Graikijoje naudojami dvišakiai elektros kištukai.


ŠVENTINĖS IR NEDARBO DIENOS

Keliaudami į Graikiją būtinai atkreipkite dėmesį į esančias šventes, kad neįvyktų kokių nesusipratimų. Pvz.: rasite uždarytus muziejus, nuvyksite į svečius pas graiką švenčiantį savo vardines be gėlių, norėsite ramiai pasivaikščioti miesto centre o pasirodo papulsite į parado sūkurį ir t.t...

Žiema

Gruodžio 6 – Agios Nikolaos (Šv. Mikalojus), jūreivių, keliautojų, vaikų ir našlaičių globėjo diena. Paminima pajūrio bažnyčiose.
Gruodžio 25 – Christougenna (Šv. Kalėdos) – valstybinė šventė.
Gruodžio 26 -  Synaxis tis Theotokou (Šventosios Šeimos šventė) – religinė ir valstybinė šventė.
Sausio1 - Naujieji Metai: 
Sausio 6 - Trys Karaliai (Theofania). Pašventinamas jūros vanduo. Kunigai meta kryžių į jūrą, o jauni vyrai neria, kad jį surastų.
Sausio 8 – Gynaikokratia (moterų valdymas). Švenčiama Trakijoje, garbinamas matriarchatas. Kai kuriuose Trakijos kaimeliuose moterys su vyrais dienai apsikeičia vaidmenimis.
Vasario 2 – Ypapanti (Grabnyčios). Visoje šalyje ramiu metu prieš artėjantį karnavalą švenčiama stačiatikių šventė.

Pavasaris

Sekmadienis prieš gavėnios pradžią - Apokries (Užgavėnės). Karnavalai trunka tris savaites ir pasiekia kulminaciją prieš pat gavėnią. Daugelyje didžiųjų miestų rengiamos eitynės. Vienas iš didžiausių karnavalų vyksta Patroje  - Patros karnavalas.
41 diena iki Šv.Velykų – Kathari Deftera (Švarusis pirmadienis). Tai diena, kai prasideda gavėnios laikas. Šį pirmadienį Graikijos dangus pražysta margaspalviais aitvarais ir yra švenčiama Koulouma.
Kovo 25 – valstybinė šventė – Nepriklausomybės diena ir religinė – Evangelismos (Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai) šventė. 
Prieš Velykinė Didžioji savaitė – į ją įeina Kyriaki ton Vaion (Verbų sekmadienis), Megali Pempti (Didysis ketvirtadienis), Megali Paraskevi (Didysis Penktadienis), Megalo Savvato (Didysis šeštadienis) ir Pascha (Velykos).
Šv.Velykos:  nuo Didžiojo penktadienio iki  Šv. Velykų pirmadienio.
Didįjį penktadienio vakarą kiekviena bažnyčia puošia Epitafija (Kristaus karstas), kurį temstant  iškilminga procesiją išneša į gatves. 
Prisikėlimo Naktis -  švenčiama vidurnaktį prieš Šv. Velykų sekmadienį su fejerverkais ir žvakėmis.
Šv. Velykų Sekmadienis: šį sekmadienį graikai kepa ir valgo barbekiu ėriuką. 
Blandžio 23 – Agios Georgios (šv. Jurgio diena) – piemenų globėjo diena, pagal tradiciją  žyminti ganiavos pradžią. Švenčiama visoje šalyje, o ypač Arachovoje netoli Delfų.
Gegužės 1 – Protomagia (Gegužės -1-oji). Darbininkų diena, valstybinė šventė. Gėlių šventė – pinami gėlių vainikai.
Gegužės 21 – Agios Konstantinos kai Agia Eleni diena, skirta pirmiesiems stačiatikių tikėjimą priėmusiems  Bizantijos valdovams. Kai kuriuose Makedonijos kaimuose išlikęs paprotys vaikščioti per žarijas.
40 dienų po Velykų (dažniausiai geg.pab) – Analipsi (Šeštinės), Kristaus žengimo dangun šventė.

Vasara

Birželio mėn. septynios savaitės po Velykų – Pentikosti (Sekminės), o Sekminių pirmadienis – Agiou Pnevmatos (Šventosios Dvasios šventė) – valstybinė šventė.
Nuo birželio vidurio iki rugsėjo vidurio – Atėnų festivalis. Kultūrinis festivalis, apimantis šiuolaikinį ir antikinį teatrą, baletą, operą, klasikinę muziką ir džiazą. Jis vyksta įvairiose vietose.
Nuo birželio mėn. iki rugpjūčio mėn. – Epidauro festivalis. Tai Atėnų festivalio dalis, rengiama Peloponeso regione.
Birželio 24 – Agios Ioannis (Šv. Jono diena). 23-čiosios išvakarėse deginami laužai. Pažymima vasaros saulėgrįža.
Birželio 29 – Agioi Apostoloi Petros kai Pavlos (Šv. Apaštalų Petro ir Pavlo vardo diena)
Liepos 17 – Αgia Marina. Šventė labai reikšminga kaimo vietovėse, kur vyksta šiai svarbiai pasėlių globėjai skirti atlaidai.
Liepos ir rugpjūčio mėn. – Janinos kultūros vasara. Vyksta daugybė muzikos, meno ir kultūrinių renginių.
Liepos 18 – 20d. – Profitis Ilias ( pranašo Elijo šventė) Švenčiama kalvų viršūnėse stovinčiose šventyklose. Žinomiausia  - ant Taigeto kalno netoli Spartos miesto.
Liepos 26 – Agia Paraskevi. Daugelyje miestų vyksta iškilmės. Labiausiai švenčiama Epyro regione.
Rugpjūčio 6 – Metamorfosi (Kristaus atsimainymo šventė), ypač svarbi Stačiatikių bažnyčiai.
Rugpjūčio 15 – Koimisis tis Theotokou (Švč. Mergelės Marijos mirties diena) – Valstybinė šventė, labai svarbi ir plačiai švenčiama.
Rugpjūčio ir rugsėjo mėn. – Patros vasaros festivalis. Vyksta antikinių dramų vaidinimai, meno parodos, koncertai romėnų teatre.
Rugpjūčio 23 – Vlachopanagia. Švenčiama kalnuotosios Epyro srities kaimeliuose.
Rugpjūčio 29 – Αpotomi Kefalis Ioannou Prodromou (Jono Krikštytojo galvos nukirtimas) Vyksta pamaldos daugelyje Šv. Jono vardu pavadintų šalies bažnytėlių.

Ruduo

Rugsėjo 8 – Gennisis tis Theotokou (Šv. Mergelės Marijos gimimo diena) – svarbi Stačiatikių bažnyčios šventė.
Rugsėjo 14 – Ypsosis tou  Timiou Stavrou (Šv. Kryžiaus išaukštinimo diena) – svarbi Stačiatikių šventė. Ši diena laikoma paskutine didesne lauke  vykstančia Graikijos vasaros švente. Po šios šventės mokiniai grįžta į mokyklas po vasaros atostogų.
Spalio 26 – Agios Dimitrios (Šv. Dimitrijaus šventė) – tradiciškai žymima ganiavos pabaiga, kai iš kalnų pargenamos avys. Labai švenčiama Salonikuose.
Spalio 28 – Ochi diena. Valstybinė šventė, kuria paminimas graikų ryžtingas  atsakymas „NE“ („Ochi“) į 1940 m. Mussolini’o ultimatumą kapituliuoti. Vyksta patriotiniai paradai.
Lapkričio 21 – Eisodia tis Theotokou (Švč. Mergelės Marijos įvesdinimas į šventyklą) – svarbi stačiatikių šventė, švenčiama visoje Graikijoje.
Lapkričio 30 – Agios Andreas (Šv. Andriejaus Patros globėjo diena) Jo vardo Patros miesto katedroje vyksta ilga liturgija.

VARDADIENIAI

Graikų vardadienius išsamiai rasite šiuo adresu :  http://www.namedaycalendar.com/greece .


SVEIKATA IR MEDICININĖ PAGALBA

         Graikija turistams – viena iš pačių saugiausių Europos šalių. Čia nuo seno vertinamas žmonių sąžiningumas, ir didelis turistų antplūdis jo nesunaikino. Tačiau ruošdamiesi į Graikiją, kaip ir į bet kurią kitą šalį, būtinai apsidrauskite sveikatos, medicininių išlaidų draudimu. Kelyje visada gali ištikti nelaimė. Graikai vairuotojai labai neatsargūs. Tiek vairuotojams, tiek pėstiesiems reikia būti apdairiems. 
         Būtinosios medicininės pagalbos užsienyje draudimas neįskaičiuotas į kelionių kainą, todėl draudimu turistai privalo pasirūpinti patys.
Laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis bei Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną, galioja Europos sveikatos draudimo kortelė. Išsamią informaciją apie galimybę pasinaudoti šia kortele rasite internetinėje svetainėje www.ktlk.lt/gyventojams/es. Europos sąjungos draudimo kortelė nėra kelionės draudimo alternatyva.
Europos sveikatos draudimo kortelė (toliau – ESDK) galioja ir reikalinga laikinai vykstant į Europos Sąjungos šalis.
ESDK patvirtina, kad asmuo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu ir turi teisę ES šalyje gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Privalomojo sveikatos draudimo lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos ES šalyse teikiamos pagal tose šalyse galiojančią valstybinės sveikatos apsaugos sistemos tvarką, tai reiškia, kad Lietuvos Respublikoje privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys turi teisę gauti tas pačias paslaugas už tokią pat kainą, kaip ir ES šalies, kurioje lankosi, gyventojai. Tam, kad galėtų pasinaudoti šia teise, laikinai vykdamas į kitą ES šalį, asmuo privalo turėti ESDK, kurią, kreipdamasis į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, kartu su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu turi pateikti įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame.
(ESDK kortelės nuotrauka)
     Graikijoje valstybinės gydymo įstaigos nemokai teikia būtiną pirmąją pagalbą visiems užsienio piliečiams, tačiau tolesnis gydymas jau mokamas. Gydymui reikalingas asmeninis medicininis draudimas, kuriuo turistai turėtų pasirūpinti namie prieš išvykdami į kelionę. Šį draudimą galite įsigyti visose kelionių ar draudimo agentūrose. Apsidrausdami būtinai susipažinkite su draudimo sutartyje išvardintais atvejais, kada išmokos nemokamos. Medicininių išlaidų draudimas garantuoja medicininės pagalbos užsienyje ir susidariusių papildomų išlaidų, susijusių su draudiminiu įvykiu, apmokėjimą. 
      Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju kreipkitės į kelionių vadovą ir draudimo kompaniją, kuri nukreips į artimiausią medicinos punktą arba iškvies gydytoją. Ne visos medicinos įstaigos dirba su draudimo kompanijomis, todėl, net turint medicinininės pagalbos draudimą, gali tekti sumokėti už medicinines paslaugas vietoje. Tokiu atveju iš gydymo įstaigos reikalaukite šių dokumentų: pažymos, kurioje būtų nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu. Be to, draudimo kompanijai reikės pristatyti vaistų receptus ir išrašytų vaistų pirkimo kvitus.

SVARBU!  (Įsiveskite į savo mob.telefonus)

Skubios pagalbos iškvietimo telefonai:

- Greitoji pagalba : 166
- Medicininė pagalba: 1016
- Tarnybinės Ligoninės ir klinikos: 1434
- Vaistinės: 1434
- Informacija apie visą parą dirbančias vaistines – 107 (Atėnai) arba 102 (priemiesč.)
- Atvira Linija alkoholikams ir narkomanams: 210 36 17 089
- Apsinuodijimo/apnuodijimo Pirmoji Pagalba: 210 77 93 777
- Policija: 100
- Turistų  Policija: 1571
- Gaisrinė: 199
- Kelių tarnyba : 104
- Pakrančių sargyba: 108


   Graikijoje vaistinės aukšto lygio – čia jums ne tik patars ir parduos reikalingų vaistų, jei sunegaluosite, bet esant reikalui netgi suteiks ir šiokią tokią pirmąją pagalbą, kol atvyks greitosios pagalbos ekipažas. Vaistinių ( ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ) ženklas – baltame fone nupieštas raudonas arba žalias kryžius. Vaistinės veikia nuo 8.30 iki  14.00 val., o po pietų ir šeštadieniais paprastai būna uždarytos. 

Didesniuose miestuose dažniausiai vaistinės veikia tokiu principu: 
Pirmadienis:     8.30 – 14.00
Antradienis:    18.00 – 21.00
Trečiadienis:     8.30 – 14.00
Ketvirtadienis: 18.00 – 21.00
Penktadienis:     8.30 – 14.00 ir 18.00 – 21.00
Šeštadienis:        8.30 -14.00
Sekamdienis:  --------
Vaistinėms esant uždarytoms, mieste būtinai dirba kažkuri budinti vaistinė. Visų vaistinių vitrinose rasite iškabintus budinčių vaistinių adresus graikų ir anglų kalbomis.
Vykstant į Graikiją specialių skiepų nereikia, bet gydytojas gali patarti jums pasiskiepyti nuo stabligės ir vidurių šiltinės.


SAUGUMAS - ΒŪKITE ATSARGŪS!

       Nusikalstamumas Graikijoje žemas, tačiau keliose situacijose atsargumas gėdos nepadarys. Būdami metro ar turguje Atėnų centre saugokite asmeninius daiktus. Dauguma nusikaltimų yra įvykdomi kitų turistų, todėl patartina laikyti daiktus saugiai nakvojant hosteliuose ar stovyklavietėse, ir apsistojus viešbutyje išeinant iš kambario užsidaryti langus. Policijos telefono numeriai: 112 ir 100. Be graikų, operatoriai kalba anglų ir prancūzų kalbomis.
       Jei atostogaujate per pačius vasaros karščius – per ilgai neužsibūkite saulėje. Nešiokite galvos apdangalą ir gerus akinius nuo saulės, naudokite kokybišką apsauginį kremą. Pavojinga gauti šilumos smūgį. Jam ištikus būtina kviesti medicininę pagalbą. Net jei neištroškote, vis tiek gerkite daug vandens, nes yra didelė grėsmė gauti dar vieną rimtą negalavimą – dehidrataciją, kurią dar labiau padidina alkoholis.

Ruošdamiesi atostogauti Graikijoje, neužmirškite reikalingų vaistų, taip pat ir jų recepto, kurį gali tekti parodyti vaistinėje ar gydytojui, sunegalavus arba pametus savo vaistus.

Graikijoje vanduo iš čiaupo dažniausiai geriamas, bet būdami atokiose vietose pasiteiraukite apie tai vietinių gyventojų. Rekomenduojama gerti pirktinį vandenį. Visoje šalyje pardavinėjamas išpilstytas į butelius šaltinio vanduo.

Nerekomenduojama maudytis tik pavalgius, nes vandenyje gali prasidėti pavojingi skrandžio spazmai. Po valgio turi praeiti bent dvi valandos.

Eidami mieste per gatvę, netgi per pėsčiųjų perėją, saugokitės važiuojančių mašinų. Graikijoje nėra suteikiama pirmenybė einantiems per gatvę, netgi pėsčiųjų perėjoje.
 
Maudytis jūroje yra gana saugu, tačiau įdėmiai stebėkite savo vaikus vandenyje, nes gelbėtojų Graikijoje būna retai. Taip pat žiūrėkite, kad mažieji nepersikaitintų saulėje, tepkite juos apsauginiu kremu (ne mažesniu nei 30 SF).

       Maudydamiesi saugokitės medūzų. Jei nudilgino medūza, vietą suvilgykite actu, soda ar tuo, ką pasiūlys vaistinėse. Pirmiausia pažeistą vietą gerai apžiūrėti, jei liko medūzos čiuptuvėlių, juos nugramdykite plastikine kortele ar neaštriu daiktu, žaizdai plauti nederėtų naudoti muilo ir šalto vandens, nes skausmas gali tik padidėti. Po tokio sąlyčio gali kilti toksinis kontaktinis dermatitas, oda parausta ir patinsta, stipriai niežti, atsiranda kietų darinių ar pūslių. Beje, medūzos, išskyrusios toksinių medžiagų, jautresniems žmonėms gali sukelti alerginį šoką. Prasidėjus alerginei reakcijai reikėtų iškart kreiptis į medikus. 

Maudydamiesi , ypač nuošalesnėse vietose, saugokitės , kad neužmintumėte dažnai pasitaikančių jūrų ežių. Užmynus ant jūrų ežio ir jo dygliams sulindus į odą būtų beviltiškas reikalas bandyti juos iškrapštyti. Sužalotą vietą labai tiktų papurkšti ar patepti dezinfekuojamąja priemone, kad nekiltų infekcijos rizika ir kreiptis į medikus.
Nardant ar snorklinant neverta rankomis liesti koralų ar neaiškios kilmės augalų, nes jie gali nudilginti labiau nei dilgėlės.

       Rečiau turistai nukenčia nuo jūroje gyvenančių ir smėlyje pasislėpusių taip vadinamų jūros drakonų. Tai tokios žuvys, pačių graikų vadinamos – drakenomis. Netyčia užlipus ant jų, iš viršutinio jų peleko yra sušvirkčiami nuodai, kurie yra nepaprastai skaudūs. Jie nėra gyvybiškai pavojingi, tačiau organizmas gali stipriai sureaguoti, ištinti koja, pakilti temperatūra. Patartina sužalotą vietą tuojau pat pamerkti į karštą vandenį, kad susilpnėtų nuodų poveikis. 

Kalnuose ar atokiose nuo miestų vietovėse reikėtų saugotis skorpionų. Jų įkandimas nėra mirtinas, kaip daugelis galvoja, bet sukelia didžiulius skausmus ir patinimą. Nuodingiausi ir aršiausi jie būna balandžio/gegužės mėnesiais per poravimosi metą. Skorpionai tampa aktyvūs naktį, o dieną miega po atsilupusia medžių žieve, po akmenimis ar tinku. Taigi nelieskite šių objektų. Jei gyvenate pigiame kalnų viešbutėlyje ar viloje, skorpionų gali būti ir kambariuose, nakčia jie išropoja ant grindų ir ant vonios lubų. Būkite budrūs, o įkandus skorpionui kreipkitės į medikus.
Graikijoje ir kaimyninėse Balkanų šalyse gyvena nuodingas voras tarantulas. Jis didelis, dryžuotomis kojomis, aktyvus būna dieną. Bet jis pats visai neieško susidūrimų su žmonėmis, o jo nuodai nėra mirtini. Daugiausia, ką gali sukelti įgėlimas – skausmą, gėlimą, audinių patinimą. Aptinkamas atokiose vietovėse, toliau nuo miestų ir žmonių.

Dalyvaujant žygiuose į kalnus ar  tiesiog vaikštinėjant gamtoje, esančioje toliau nuo miestų, reikėtų saugotis nuodingų gyvačių. Pačios pavojingiausios yra gyvatės pavadinimu Ohia arba dar kitaip vadinamos Viper. Jos dažniausiai mėgsta uolėtas, akmenuotas vietoves – šildytis ant saulutės. Įkandus gyvatei privalote kuo skubiau kreiptis į medikus, o ypač įkandus šios rūšies gyvatėms, nes atsiranda realus pavojus jūsų gyvybei. Patartina nepanikuoti, o kuo geriau įsiminti kaip atrodė gyvatė, kad galėtumėte ją apibūdinti medikams. Suspausti, aprišti galūnių ar iščiulpti nuodus nerekomenduojama, netgi negalima. Geriausia pirmoji pagalba kol pasieksite medikus – šaldyti įkandimo vietą, nes šaltis pristabdo nuodų cirkuliavimą.

          Ir paskutinis pavojus Graikijoje – tai žemės drebėjimai. Dažniausiai jie būna nuo 4,5 iki 6 balų.
         Jei žemės drebėjimas jus užklupo iš netyčių : po pirmų smūgių (tik jokiu būdu ne smūgių metu) pasistenkite kuo greičiau pasišalinti iš pastato. Nedelskite nė sekundės, bėkite, kiek kojos neša. Kiekviena akimirka tokioje situacijoje yra nepaprastai svarbi. Leisdamiesi laiptais žemyn, belskitės į visas duris. Masinės evakuacijos atveju čiupkite mažus vaikus ant rankų ir pagal tą patį scenarijų bėkite į atviras vietoves, toliau nuo pastatų. Kategoriškai nerekomenduojama naudotis liftu – leiskitės tiktai laiptais! Jei vis dėlto nutarėte likti namuose – bute ar name – iš kurio neįmanoma evakuotis per pusę minutės, atsistokite durų angoje ar kambario kampe (palei laikančią sieną), kuo toliau nuo langų, pakabinamų lentynų, veidrodžių, spintų. Svarbiausia – nepanikuokite!
Trumpai tariant, mūsų keliautojai, būkite atsargūs ore, vandenyje, su neaiškios kilmės valgiu ir nepažįstamais gyvūnais bei augalais. Ne itin prabangiuose viešbučiuose ar vilose, ypač tose apgyvendinimo vietose , kurios įsikūrusios kalnuose, atokiuose gamtos kampeliuose, atidžiai apžiūrėkite lovą prieš eidami miegoti ir batus prieš audamiesi. Negerkite vandens iš gamtinių šaltinių, o ne kurortiniuose paplūdimiuose maudykitės su specialia avalyne.
Tikimės, jūsų noras pailsėti nedingo. Laimingos ir saugios kelionės! 

 

Artimiausia LR diplomatinė atstovybė:
Lietuvos respublikos ambasada Graikijos Respublikoje, Kipro ir Albanijos Respublikose. Adresas: 38, Vasileos Konstantinou Ave. GR – 116 35 Athens, Greece. Tel.: +30 210 72 94 356, +30 210 72 94 357. Faksas: +30 210 72 94 347. E-paštas: amb.gr@

EVIOS SALA. ERETRIJA
PAPLŪDIMIO BARAS "TRELI RODIA"

        …jei netyčia esate Evios saloje, Eretrijos kurortiniame miestelyje, būtinai apsilankykite paplūdimio bare - Treli rodia (išprotėjusi granata (vaisius)). Jaukios aplinkos baras yra labai pamėgtas ne tik tarp vietinių gyventojų. Čia dažnai užsuka tiek ir atvykę turistai, tiek ir atėnų gyventojai.
        Dienos metu, gulėdami paplūdimyje ant gultų galite mėgautis karštos saulės ir vėsios jūros malonumais. Nenorintys perkaisti saulutėje, šešėlio prieglobstį ras po egzotiškais skėčiais arba ant lovų – pavėsinių. Čia pat bare yra įrengta ir vaikų žaidimo aikštelė su supuoklėmis. Norintys pajudėti gali išbandyti save tinklinio aikštelėje arba žaidžiant ant smėlio medinėmis raketėmis.
Puikūs šio baro barmenai ir padavėjai pasirūpins kad nieko jums netrūktų. Ištroškę gali užsisakyti nuostabios aromatingos šaltos kavos, ledų, įvairiausių desertų ar šaltų paplūdimio kokteilių. O išalkę čia pat ras ir ką pavalgyti... nuo sumuštinių iki kepsių, lengvų salotų ir picos... ir dar dauguma kitų patiekalų – asortimentas tikrai nemažas.
         Jei šį barą aplankysite vakare, garantuojame, kad jame užsiliksite ilgesniam laikui. Nuo jūros pučiantis lengvas brizas, po dienos karščių kūną maloniai glostanti vėsuma, profesionaliai barmenų paruoštas lengvas kokteilis, jauki aplinka ir labai gera muzika (nuo romantiškos iki salsos bei Bob Marlio)..... ir ko daugiau reikia, kad pasijustumei jog tu tikrai esi atostogose....
Vakarais čia tarsi laikas sustoja, tu mėgaujiesi kiekviena praleista sekunde, nepajausdamas, kad išaušo ir jau laikas pradėti gyventi naują dieną...

Mūsų partneriai